SI ŽELIŠ DA FLOATING POSTANE TVOJA RUTINA? KUPI PAKET IN PRIHRANI DO 30%.
V primeru, da si barvaš lase, predvsem kadar gre za žive odtenke (rdeča, oranžna, roza, vijolična, modra, zelena itd.) mora miniti vsaj 2-3 tedne od zadnjega barvanja preden lahko prideš floatat, je pa odvisno od tvoje barve - nekatere se spirajo dlje časa, druge manj.
ZLATO PRAVILO: v kolikor se ti pod tušem barva ne spira več in barve ne vidiš na brisači, potem bo po vsej verjetnosti tudi naš test barvanih las prestan.
Če se ti barva pod tušem še vedno spira (tudi če samo malo), potem lebdenje ne bo mogoče.
Mešanica visoke vsebnosti epsom soli ter vodikovega peroksida lahko razbarva lase in posledično obarva vodo, zaradi česar nastanejo visoki stroški čiščenja in menjave soli. Zato moraš imeti v tem primeru popolnoma izprano barvo ter opraviti naš test bele brisače, preden greš lebdet.
Test izgleda tako: del tvojih las bomo potopili v posodo naše raztopine za 5min in nato lase drgnili z belo brisačo. V brisači ne sme biti nobene barve, voda v testnem lončku mora biti kristalno čista in test je bil uspešno opravljen 🙂
Ali preveč kompliciramo?
Obarvanje vode zaradi barvanih las pomeni velik zaplet in ogromen strošek čiščenja ter menjave soli v naših sistemih. Se spomniš, da ima en jajček skoraj 400kg soli? Če pride do obravanja vode bo to lahko trajno obarvalo tudi notranjost jajčka ter ostale opreme v našem Float Centru in posledično nastane strošek čiščenja.
Če bi prišlo do obarvanja, ki bi kontaminiralo našo vodo, sobo, komoro, prho ali opremo in bi zato bilo potrebno čiščenje ali popravilo, ali pa bi bilo treba izčrpati celotno raztopino, lahko pride do stroška do 1000 eur, ki ti ga bomo primorani zaračunati.
V nekaterih centrih ti bodo rekli, da globoko dihaj, se sprostiš in meditiraš. V drugih bodo rekli, da se poskusi potopiti v kakšne osebne travme/strahove in jih poskusi razreševati, dobiti vpogled. Ponavadi ti bodo tudi rekli, da je zelo dobro biti čisto miren in se ne preveč premikati…
Mi pa verjamemo, da je floating tako čudovita in efektivna oblika terapije prav zato ker imaš 100% kontrolo nad izkušnjo ti. Svetujemo, da se pred vsako seanso vprašaš, kaj bi ti tokrat najbolj ustrezalo in se držiš tega. Lahko dihaš in meditiraš, lahko se prepustiš mislim, ali pa kar oboje.
Svetujemo, da testiraš različne položaje lebdenja (roke ob telesu, pod glavo…). Testiraš lahko tudi ob zaprti ali odprti komori, s prižganimi ali ugasnjenimi lučmi.
Za najglobljo sprostitev in stik s samim seboj pa priporočamo lebdenje v temi in s čim manj premikanja.
Visoka koncentracija Epsom soli, raztopljene v vodi, deluje tudi kot naravno razkužilo in ustvarja sterilno okolje, v katerem bakterije preprosto ne morejo preživeti (ravno tako kot v Mrtvem morju).
Poleg tega tudi naš napredni sistem filtracije v kombinaciji čiščenja komore po vsaki uporabi zagotavlja 100% čisto vodo za obiskovalce/ke našega centra. Ob koncu vsake uporabe se voda iz komor prečrpa v rezervoarje preko filtrov. Nato se notranjost komor natančno očisti in pripravi za naslednjo uporabo. Voda še 2-3x zaokroži čez vse filtre, preden se ponovno izteče v komoro, kjer je pripravljena za novo uporabo.
Zaradi visoke koncentracije raztopljene soli v vodi (350 kg) je raztopina veliko gostejša od tvojega telesa in zato tvoje telo lebdi na površju. Zato je možnost utopitve nemogoča, tudi v primeru, da zaspiš. Najhuje, kar se lahko pripeti, je, da dobiš nekaj solne raztopine v oči, zaradi česar imaš lahko neprijeten občutek.
Zaspati med lebdenjem je v bistvu prav fino. Ponavadi je tako, da je vsak float malce drugačen - vse je odvisno od tvojega takratnega počutja. Voda je topla, temno je in prijetno. Če prideš na floating terapijo utrujen/a, se prav lahko zgodi, da za nekaj časa zadremaš. Brez strahu - tak spanec je zelo krepčilen in miren. Ponavadi se telo prebudi samo od sebe po cca 10-20 minutah (dolžina “power napa”). Ponavadi se prebudiš čisto mirno in lepo. Če pa v spanju “trzaš”, se zna zgoditi, da se prebudiš sunkovito in dobiš nekaj slane vode na obraz, kar je malce neprijetno. Spereš jo s sprejem čiste vode, ki je prav v ta namen kar znotraj komore za lebdenje.
V skrajnem primeru pa se boš prebudil/a ob koncu terapije. Najprej se oglasi 5 minut mirne glasbe, ki te lepo pripelje v tu in zdaj, potem glas naznani, da je terapije konec, in potem sistem začne črpati vodo nazaj v rezervoarje.
Epsom sol se razlikuje od morske soli. Raztopina Epsomove soli ima na koži svilnat občutek in blagodejno vpliva na kožo in lase. Po floatingu lahko opaziš tudi, da se ti po eni uri lebdenja ali več ne bo nagubala koža na prstih - ravno zaradi Epsom soli v vodi.
Floating terapija ter komore za lebdenje obstajajo že več kot 50 let. Do sedaj je bilo objavljeno že ogromno znanstvenih raziskav, ki potrjujejo pozitivne učinke lebdenja na vodi. Knjige, ki opisujejo pozitivne učinke so "The Book of Floating" Michaela Hutchisona ter "Tanks For The Memories" in "The Deep Self" Johna C. Lillyja, pionirja floatinga, psihoanalitika in strokovnjaka za eksperimentalno nevropsihologijo, ki je leta 1950 razvil prvo komoro za lebdenje.
Lebdenje v vodi se absolutno priporoča nosečnicam, saj pomaga pri izboljšanju fizičnega ter psihičnega počutja. Za ženske v prvih treh mesecih nosečnosti se pred floatanjem priproča posvet z zdravnikom ali ginekologom.
Epsom sol je drugo ime za magnezijev sulfat (MgSO4·7H2O), imenovan tudi grenka sol. Je kemična spojina, sestavljena iz magnezija, žvepla in kisika. Ljudje Epsom sol zaradi zdravilnih lastnosti in številnih zdravstvenih koristi uporabljamo že stoletja.
Magnezij je drugi najpogostejši element v človeških celicah in četrti najpomembnejši pozitivno nabit ion v telesu, zato ni čudno, da je ta nizkoprofilni mineral tako pomemben za dobro zdravje in dobro počutje. Magnezij, glavna sestavina Epsomove soli, ima ključno vlogo pri orkestriranju številnih telesnih funkcij, od nadzora mišic in električnih impulzov do proizvodnje energije in izločanja škodljivih toksinov.
V primeru, da imaš na svoj termin menstruacijo, floatanje ne bo mogoče, ker v primeru kontaminacije vode nastanejo ogromni stroški menjave vode in soli (kar 400kg je je v eni komori!).
Strošek čiščenja sistema in menjave soli znaša 1000 eur. Tako da nas pokliči in brez težav prestavimo tvoj termin.
Celotno okolje v flotacijski sobi, kjer se nahaja komora, je oblikovano tako, da imaš konstanten nadzor nad dogajanjem. V kolikor ti bo neprijetno, lahko dvigneš pokrov komore, prižgeš luči znotraj komore, ali celo izstopiš iz nje. Slednje se zgodi zelo redko, saj lebdenje na vodi zmanjšuje klavstrofobijo in lahko odpravi strah pred zaprtimi prostori.
V temi in tišini, ko se feedback iz naših čutil za zunanji svet (vonj, okus, dotik, vid) zmanjša, se srečamo s svojim notranjim svetom. Notranji svet je prav tako bogat kot zunanji, le da nas večina ne ve kaj dosti o njem. V šoli nas žal ne učijo prisluhniti tišini in notranjosti…
Včasih nam je notranji svet tako tuj, da je kar malo težko biti sam s sabo in “delati nič”, biti prepuščen svojim mislim.
Prav tako se spremeni občutenje časa. Ko si sam s seboj, v temi in tišini, se zdi, da čas teče veliko počasneje. Glede na hitrost sveta, ki ga danes živimo, to lahko zelo blagodejno vpliva na psiho. Možganom in duhu damo nekaj časa brez hitenja, brez konstantnega odzivanja…
Tujost nekaterih zgoraj omenjenih konceptov in nenavajenost na notranji svet je lahko razlog, da je za koga floating neprijeten. Nič hudega! Če ti ne paše, lahko komoro kadarkoli zapustiš. Lahko pa samo prižgeš luči, se malo obračaš in igraš po komori (kot otroci na morju), in čez čas, ko se počutiš bolje, poizkusiš še nekaj minut v temi in tišini…
Floating je vrsta terapije za fizično in mentalno sprostitev ter odkrivanje samega sebe. Tako kot vsaka druga terapija je le orodje. Na nas je, da se orodje naučimo uporabljati. In ni vsako orodje za vsakogar.
To se ne more zgoditi, saj je komora oblikovana na način, da ni neprodušna. Hkrati ima vgrajen ventilator, ki ga lahko prižgeš, kadar potrebuješ sveži zrak, ali pa preprosto odpreš pokrov komore.
Izkušnjo lebdenja na vodi boš v našem centru izkusil/a v privatni sobi s tušem ter komoro za lebdenje, kjer boš sam/a. Uporaba kopalk je odsvetovana, saj bodo kakršnakoli oblačila ustvarjala pritisk na tvojo kožo, s čimer bo občutno zmanjšan efekt senzorne deprivacije (nič ne slišimo, nič ne čutimo in nič ne vidimo).
V Float Centru Ljubljana imamo za naše obiskovalce na voljo brisače, copate, gel za tuširanje, šampon ter balzam za lase, sušilnik za lase, pripomočke za odstranjevanje ličil, čepke za ušesa, osnovno kozmetiko (krema za obraz ter deodorant) ter vazelin v primeru odrgnin ali prask.
Ostalo kozmetiko, ki jo po potrebi želiš uporabiti po terapiji lebdenja, lahko prineseš s seboj.
Priporočamo ti, da 30 minut do 1h pred lebdenjem ne uživaš težko prebavljive hrane, da bo tvoja izkušnja kar se da lahkotna. Hkrati ti priporočamo, da ne piješ kave.
Lebdenje na vodi ti odsvetujemo v primeru, da:
Nahajamo se na Šmartinski cesti 106 - med Mercator centrom, Emono in Ikeo. Tik pred stavbo je LPP avtobusna postaja Jarše, kjer ustavljajo linije 2, 7, 12 in 27.
V primeru, da prideš z avtom, imaš več možnosti parkirišč:
- gratis parkirišče (do 2h) pred Mercator centrom,
- plačljivo parkirišče pred vhodom v stavbo (1,5 eur/h),
- gratis parkirišče pred Ikeo.