SI ŽELIŠ DA FLOATING POSTANE TVOJA RUTINA? KUPI PAKET IN PRIHRANI DO 30%.
Okej, približno najbrž že razumeš, kaj pomeni lebdenje, in kakšne učinke lahko pričakuješ od floating terapije. Če si še nisi prebral/a našega članka o lebdenju nasploh, ga preberi tukaj. Zelo priporočen je tudi ogled cca 15-minutnega videja, ki je objavljen na strani.
Če je torej tvoj termin že rezerviran (ali pa si tik pred tem, da to storiš), kaj torej lahko pričakuješ od svoje prve izkušnje?
Najbolj pomembno je, da izpustiš vsa pričakovanja. Zelo malo verjetno je, da bo Floating točno takšna izkušnja, kot pričakuješ. Če pa že primerjamo, lahko rečemo, da je lebdenje primerljivo z nekakšno globoko obliko meditacije. Občutek biti sam s seboj, v tišini in miru, je lahko podoben. Hkrati pa je izkušnja drugačna, ker ne rabiš sedeti v nekem točno določenem položaju, ker je prijetno toplo in temno, in ker je tvoja koža popolnoma prosta. Nekateri lebdenje primerjajo tudi z zelo sproščujočo masažo.
Čeprav je čisto vsaka izkušnja malo drugačna (četudi si reden floater), bomo vseeno poizkusili prikazati, kaj se ponavadi zgodi med prvo terapijo.
Prosimo, da res prideš vsaj 15 minut pred začetkom. Tudi če prideš še malo prej, ne bo nič narobe, lahko v miru prebereš sporočila, ali pa se mentalno/čustveno pripraviš na terapijo. Ne pozabi, da se promet v Ljubljani lahko zgosti. Če pride do zamujanja, bo oteženo delo receptorja, hkrati pa tvoja terapija z lebdenjem ne bo tako produktivna, ker bo prisotna zaskrbljenost in obremenjenost zaradi zamujanja, in ne bo tolikšne sproščenosti.
Če si redni floater, je v redu, če prideš cca 5 minut pred začetkom.
V primeru, da zamudiš več kot 10 – 15 minut, bo tvoj termin žal odpovedan.
To, da pred dogovorjenim terminom za floating ne hitiš, že spada k tvojemu namenu, zakaj je do odločitve za floating sploh prišlo. To so seveda vprašanja zate in jih ni treba nikomur razlagati, ampak je fino o njih kdaj razmišljati. Zakaj grem lebdet? Sem samo malo utrujen/a? Sem pod stresom? Zakaj? Ali me pestijo kakšna velika vprašanja, dvomi? Imam kakšno fizično poškodbo? Si želim boljše regeneracije po športu? Vsak ima svoje razloge, zakaj ga lebdenje pokliče. To raziskovanje pa že sodi v dobro izkušnjo floatinga…
Ko boš prispeli/a v Float Center Ljubljana, te bo receptorka najprej lepo pozdravila. Pokazala ti bo, kje si lahko sezuješ čevlje, in se preobuješ v bolj udobne copate. Prav tako si boš lahko slekel/a plašč.
Potem bo potrebno izpolniti obrazec ali dva, nič takega.
Potem ti bo receptorka še enkrat pojasnila proces lebdenja:
– greš v svojo sobo s komoro za lebdenje (floatation pod)
– se stuširaš (prosimo, uporabi gel za prhanje, šampon)
– se uležes v pod
– zapreš pokrov poda (če želiš)
– in pustiš da te intro muzika odpelje v tvojo seanso
– ob koncu se znova prižge glasba, ki oznani konec terapije
– znova se stuširaš (uporabi gel in šampon, da spereš sol)
Če lebdiš prvič, ali pa če je prisotna anksioznost oziroma klavstrofobija, pa samo brez panike. Lahko začneš lebdenje kar z odprtim podom in odprto lučjo. Ko ti paše, lahko luč (in/ali) pod malce zapreš, in vidiš, kako je v temi. Ali pa ne. Čisto je odvisno od tebe, in ni nobenega “pravega” načina.
Res je, da najgloblja sprostitev in mentalni vpogledi v notranjost pridejo v popolni temi, tišini, in ko si čisto na miru. Budisti pravijo, da ko je telo čisto pri miru in tiho, je tudi um miren in tih…
V floating komori lahko ležiš čisto tako kot ti ustreza. Roke imaš lahko za glavo, pod glavo, ob telesu, razprostrte… čisto po želji. Lahko se precej premikaš, ali pa miruješ. Za predvsem globlja stanja umiritve priporočamo, da se najprej namestiš tako da ti je udobno, potem pa nekaj časa poskusiš povsem mirovati.
Če ti v območju vratu postane malce neprijetno, je v komori tudi penasta blazinica ki pomaga podpirati glavo.
Okej. Ležiš v topli vodi, mirno je, tako čudovito mirno. Tiho. Brez luči. Že samo ti občutki so vredni zlata, saj takega miru skorajda ne moreš čutiti v vsakdanjem življenju. Tudi med spanjem imaš v spalnici najbrž več svetlobe, glasu… Najprej se boš verjetno nekaj minut vrtel/a po komori, se je dotikal/a, skratka, gre za spoznavanje novega prostora in njegovih mej, in kako se v njem počutiš. Spet, če ti bolj ustreza z odprto lučjo ali podom, je to čisto uredu.
Potem pa, čez nekaj minut, če si bolj izkušen floater ali meditator, ali pa še malo kasneje za novince, se boš srečal/a z eno čudovito osebo – samim seboj. Zdaj so vsi dejavniki zunanjega sveta odmaknjeni. Kar je ostalo, si samo ti. Nič več, nič manj.
Lebdenje na vodi je ena od redkih aktivnosti, kjer se gravitacije skorajda ne občuti. A se spomniš plavanja “mrtvaka” na morju, kako čudovit občutek je? No, to je podobno, ampak še boljše! Niti mišice ne rabiš premakniti, da ostaneš na vodi, ker je notri toliko več soli kot v morju. Ni pa valov, ki bi ti lahko zalili obraz. Skratka, to je popolna telesna sprostitev. Prav tako je sol magnezijeva. Gotovo že veš, da magnezij sproščujoče vpliva na mišice in med drugim preprečuje krče. Po topli kopeli z magnezijevo soljo se veliko mišične napetosti sprosti – rezultat pa je, da smo tudi mi bolj sproščeni.
Kaj delati v času lebdenja, nihče res ne more razložiti – je čisto odvisno od tebe. Lahko pa ti predlagamo:
Naš nasvet je, da vedno slediš sebi. Preprosto se vprašaj, “Kaj mi prav zdajle, tole minuto paše početi?” In delaj tisto. Če bo čez minuto prišlo kaj drugega, pa delaj tisto. In če ti bo 30 minut ustrezalo početi isto, pač ne spreminjaj ničesar.
60 minut lebdenja se bo nekaterim zdelo zelo dolgo. Čas je ena taka čudna zadeva. Mislim, da jo fiziki in resni meditatorji dojemajo nekoliko drugače… 60 minut je še vedno 60 minut, ampak če gledaš Netflix serije, bo čas tekel veliko hitreje, kot pa v sensory deprivation tanku. Če si si kdaj “snel/a” aplikacijo headspace in poizkusil/a meditirati 10 minut… je bilo to kar dolgo, a ne? No, 60 minut v komori za lebdenje je za večino ljudi kar dolgo. Nič nenavadnega ni, če se začneš malo dolgočasiti. Svetujemo, da opazuješ, kaj se zgodi takrat. Če je občutek “niča” prehud, greš lahko tudi malo ven iz komore, samo poskusi to narediti brez preveč zvokov, da ne motiš drugih ki lebdijo.
Ko pa si lebdenja že malo bolj navajen/a, pa ti včasih niti 60 minut ne bo dovolj. Želel/a si boš poskusiti še 90 minut ali morda celo 120 minut.
Dejstvo je, da je floating orodje. Tako kot psihoterapija, tek, hoja v hribe, meditacija, masaža… Vse to so lahko orodja, ki pomagajo odkrivati samega sebe in regulirati vsakodnevni stres, tako fizični kot psihični. Floating je samo eno od orodij. Sčasoma lahko v uporabi tega orodja postaneš čedalje boljši/a, in boš tudi občutil/a več sprostitve, osebnih premikov.
Je pa čisto dovolj, če to poizkusiš enkrat, in boš hitro videl/a, če je to zate ali ne.