Oh ta naš srček, kar bije in bije in po naših žilah neprestano pošilja življenjsko energijo. Vendar, kolikokrat se zares vprašamo, kako pa je našemu srčku? Mu je udobno, je srečen, zdrav? Premalokrat verjetno.
S hitrim ritmom sodobnega življenja je prišel tudi glavni sovražnik, kronični stres, ki prispeva k številnim srčno-žilnim težavam, vključno s hipertenzijo in srčnimi napadi.
Vsi si želimo močno, zdravo, zmogljivo srce, tako dobesedno kot metaforično. Veliko je stvari, ki jih lahko zanj naredimo in ena zmed njih je tudi redno obiskovanje floating terapije.
Zakaj našemu srčku paše floating?
Med tem, ko naši možgani procesirajo informacije, telesu preko živčnega sistema pošiljajo signale, ki slednjemu sporočajo v kolikor naj stimulira ali sprosti določene funkcije. Daljše stresno obdobje dvigne raven kortizola, ta pa, na podlagi študij, poviša slab holesterol, trigliceride, krvni sladkor in krvni tlak. Odziv našega telesa na stres je sicer namenjen temu, da nas obvaruje, vendar, če smo pod konstantnim pritiskom, je kaj kmalu lahko nevarno.
Med lebdenjem v slani vodi, s temperaturo človeškega telesa, boste hitro zapluli v stanje, ki je podobno tistemu stanju preden zaspite. Stanje globoke sproščenosti pa ima intenziven sproščujoč učinek na naše srce.
Lebdenje pozitivno vpliva na zdravje srca tako, da vpliva na variabilnost srčne frekvence, oziroma HRV (heart rate variability), ki meri variacijo v času med vsakim bitjem srca. Naš HRV je avtonomno kontroliran s strani najstarejšega dela našega živčnega sistema, poznan kot ANS – avtonomno živčevje (autonomic nervous system), ki v ozadju ves čas regulira srčni utrip, krvni tlak, dihanje in prebavo.
Visok krvni tlak poveča možnosti za srčno-žilne bolezni, zato je dober krvni obtok pomemben za zdravje srca in ožilja, saj zagotavlja učinkovito dostavo kisika in hranil po telesu. Toplota slane vode spodbuja širjenje krvnih žil, kar izboljša splošno cirkulacijo.
Mirno okolje v naših komorah pomaga telesu, da se premakne iz stanja simpatikus (povzročen s strani stresa) v parasimpatikus, ki je odgovorno za sprostitev in zdravljenje. Simpatikus nas pripravi na telesni napor (boj ali beg), parasimpatikus pa na mirovanje (počitek in prebavljanje). V telesu, ki ni pod stresom, v mirovanju prevladuje parasimpatikus.
Zadnji rezultati kažejo, da lahko lebdenje pozitivno vpliva na HRV, kar pomeni bolj odporen in prožen srčno-žilni sistem. Z vključitvijo terapije lebdenja v našo rutino bo naše srce ne le močnejše, ampak tudi bolj prilagodljivo na izzive, s katerimi se sooča.
Epsom sol
Vodi je dodana Epsom sol oziroma magnezijev sulfat, ki ti omogoča, da kljubuješ gravitaciji, hkrati pa se skozi kožo absorbira magnezij. Kot družba zaužijemo le 50% priporočenega dnevnega vnosa magnezija, le ta pa je nujno potreben mineral za številne telesne funkcije. Med drugim tudi funkcije srca, ki potrebuje dobro interakcijo kalcija in magnezija, da se mišica lahko krči in sprošča. Magnezij je tako pomemben dejavnik za zdravo in močno bitje srca.
Za tiste med nami, ki smo že izkusili pozitivne učinke lebdenja, je jasno, da jih začutimo v vseh vidikih našega počutja, vključno z zdravjem našega srca. Ampak, kot vedno, je to nekaj, kar boš sam raziskal in morda našel odgovor na najbolj pomembno vprašanje: ”A men to sploh paše?”.
Ker men paše.
Upam, da se vidimo. Do takrat naj vam pa srček lepo tika taka.
Prisrčen pozdrav,
Matevž