Gibanje je pomembno za tvoje zdravje, vendar je po vsaki rekreaciji smiselno misliti tudi na regeneracijo. Počitek je pomemben tako za profesionalne športnike, kot tudi za rekreativce. V svetu obstaja nešteto načinov regeneracije, s čimer lahko izboljšaš svojo zmogljivost. V zadnjih letih pa na tem področju izstopa prav floating terapija.
Kako floating vpliva na regeneracijo?
- Izniči učinek gravitacije
Voda v komorah za lebdenje pomaga zmanjšati vpliv gravitacije na telo in s tem zmanjša pritisk na sklepe in kosti ter napetost v mišicah. Komora prav tako omogoča gibanje in raztezanje, ki drugje ni možno, kar pomaga pri okrevanju. Prav tako pa izboljša prožnost, poveča obseg gibanja sklepov, kar na dolgi rok pomaga pri preprečevanju poškodb.
- Magnezij v Epsom soli
Po naporni vadbi se v tvojih mišicah nakopiči mlečna kislina in nastanejo mikropoškodbe mišičnih vlaknin. Magnezij, ki je prisoten v vodi, se skozi kožo absorbira v telo in pomaga pri zmanjšanju vnetja, izboljša cirkulacijo in spodbuja hitrejše okrevanje mišic.
- Sprošča
Poleg fizičnega je ključno tudi duševno okrevanje. V komori si zavarovan pred dražljaji okolice, zaradi česar se lahko lažje sprostiš in s tem zmanjšaš raven kortizola, ki se med treningom nabira v tvojem telesu. Lajšanje stresa je pomembno, saj slednji vodi do povišanih ravni kortizola, kar negativno vpliva na okrevanje.
- Izboljša spanec
Globoka sproščenost pomaga izboljšati vzorce spanca, zaradi česar lažje zaspiš in lažje ostaneš v trdnem spancu. Floating dokazano izboljša spanec, ki je bistvenega pomena za boljše okrevanje, med spanjem se namreč tvoje mišično tkivo obnavlja, uravnavajo se hormoni ter izboljša splošno zdravje.

Floating v svetu športa
Profesionalni športnik porabi ogromno časa, ko poskuša optimizirati okrevanje, zato ni presenetljivo, da si vse več elitnih športnikov pomaga s floatanjem. Posledično so številni športniki, znani po svojem iskanju odličnosti, floating dodali v svoj režim. Tom Brady je floatingu predpisal veliko zaslugo za lažje vzdrževanje fizične kondicije. Floating pa za pomoč pri fizičnem okrevanju in duševno pripravo, uporabljata tudi Steph Curry in Novak Djoković.

Steph je odkrit zagovornik floatinga, ne le za fizično okrevanje, temveč tudi za nujen odklop od vseh motenj zunanjega sveta. S floatanjem si izboljša fokus in vizualizira svoje cilje.
Tukaj pa še povezava do videa, kjer Steph Curry govori o učinkih floatanja.
Znanost se strinja
Študija, objavljena leta 2016, je po šestdesetminutnem floatanju pokazala osupljive rezultate. Športniki so poročali o občutno zmanjšani utrujenosti, večji sproščenosti in zmanjšani bolečini v mišicah. Predvsem so bile zaznane razlike v količini norepinefrina in testosterona takoj po floatanju, kar je pripomoglo k izboljšavi nevroendokrinih signalnih poti in posledično izboljšanje razpoloženja ter manjše utrujenosti. Glede na rezultate znanstvenih raziskav lahko, s pomočjo floatinga, svojo zmogljivost dvigneš na višjo raven.
Ne glede na to, ali se s športom ukvarjaš profesionalno ali rekreativno, je regeneracija pomembna. Konec koncev športamo tudi za radi boljšega počutja, pri čemer bolečina ne pomaga. Če želiš izboljšati svojo športno pripravljenost, je regeneracija ključ do uspeha. Preizkusite naše komore, vrata do tja vam odpremo mi, ključ pa je le vaša močna želja.
Pridi in odkleni svoje telo, se vidimo.
Matevž