Si vedel, da kar eden od treh odraslih ne dobi kvalitetnega spanca, ki bi ga potreboval?
Pomanjkanje spanca ima ogromno posledic, ki so nam večinoma vsem znane, od slabega počutja do slabših kognitivnih sposobnosti in celo do tveganj za razvoj kroničnih bolezni. Spanje je ključnega pomena za naše zdravje in dobro počutje, vendar je zaradi današnjega tempa življenja marsikomu pogosto težko dosegljivo.
Z lebdenjem pa bi si marsikdo s podobnimi težavami lahko pomagal. Gre namreč za to, da med lebdenjem dosežemo stanje globoke sprostitve, ki je podobno spanju zaradi podobnih možganskih valovanj (več o tem lahko prebereš v tej objavi) in ugodno vpliva na telesno in duševno umirjenost. Uravnava tudi stresne hormone ter umirja živčni sistem, kar lahko olajša prehod v kakovosten nočni spanec.
Kaj pravi znanost?
V tej raziskavi, izvedeni leta 2017, so dokazali številne pozitivne vplive floatanja na spanje. Študija kaže, da lahko floatanje pomaga izboljšati spanec s spodbujanjem stanja sprostitve, podobnega lahkemu spancu. Zato se po floatanju počutimo tako umirjeno, to super sproščeno stanje pa lahko traja do kar 24 ur po obisku. Poleg tega floatanje dokazano sprošča mišice in razbremeni um, kar pa ustvari idealne pogoje za spanje. Zaradi teh učinkov je floatanje obetavna metoda za tiste s težavami s spanjem, saj telesu pomaga pri bolj naravnem prehodu v stanje umirjenosti.
Tudi v tej raziskavi, kjer so preverjali vpliv floatanja na zdrave posameznike, so ugotovili, da se je kvaliteta spanca (poleg mnogih drugih vidikov, ki so jih preverjali) izboljšala pri vseh. Ta raziskava je super, ker nam omogoča vpogled v to, kako lebdenje vpliva na “zdrave” ljudi, ne zgolj na tiste, ki se spopadajo s težavami s spanjem. Tako se jasno vidi, da ima lebdenje širok spekter pozitivnih učinkov, ki lahko koristijo prav vsem.
Kaj pravijo naši floaterji?
Redni floaterji vemo, da nas floatanje spočije približno tako, kot bi med seanso spali več ur. Še bolj pomembno pa je, kako dobro nas floatanje pripravi na “pravo” spanje ponoči.
Mnoge redne stranke pravijo, da ravno po floatanju dosežejo najboljši spanec in se posledično tudi naslednjega dne počutijo odlično. Da bo malo bolj zanimivo imam zate še real-life primer izboljšanega spanca na dan floatanja, ki ga je z nami prijazno delila redna obiskovalka.
Meritve so iz aplikacije SleepWatch na iPhonu, ki podatke dobiva iz Apple Watch ure.
Tole so rezultati kvalitete spanca iz ene noči tik pred floatom naslednji dan.
Spodaj pa lahko vidiš rezultate spanja na dan lebdenja. Spanje je tisto noč po floatu doseglo kar oceno 990 od 1000, ta pa bi bila še višja, če bi bil dosežen “sleep time goal”, torej če bi spala še dodatnih pet minut.
Najbolj omembe vredne pa so te razlike med dnevoma:
- 10% večji padec srčnega utripa (=heart rate dip, to pomeni za koliko % se srčni utrip spusti med spanjem proti povprečnemu dnevnemu utripu) – na dan floata se je spustil za 33%, na dan prej 23%
- 10% več globokega spanca na dan floata kot na dan prej
- za kar pet udarcev na minuto nižji srčni utrip na dan floata kot na dan prej!
Pa še tole je zanimivo – povprečne ocene njenega spanja čez mesece prikazano na spodnji sliki. Jasno je torej, kako nadpovprečna vrednost je 990! Seveda na kvaliteto spanca vplivajo še mnogi dejavniki, je pa tole odličen dokaz za koristi floatanja v povezavi s spanjem na navadnem človeku.
Lebdenje nam omogoča več kot samo sprostitev – je tudi pot do globokega, kakovostnega spanca. Ko si privoščimo trenutke popolne mirnosti damo telesu priložnost, da se zares umiri in obnovi.
S takim počitkom pa ne krepimo le telesa, temveč najdemo tudi notranji mir, ki nas spremlja še dolgo po tem, ko zapremo oči.
Uživaj v lebdenju in ne pozabi tudi malo sanjat!
Hana