SI ŽELIŠ DA FLOATING POSTANE TVOJA RUTINA? KUPI PAKET IN PRIHRANI DO 30%.

Kaj o lebdenju pravijo znanstvene raziskave

Koliko časa preživiš na telefonu?

Danes imam zate eno preprosto vprašanje. Koliko časa preživiš na telefonu? 🤳 

Če ne veš, pa želiš preverit, greš pri npr. iPhonu na “settings” – “screen time”, in že vidiš številke. Meni kaže cca 6h na dan za računalnik, in cca 45 min na dan za telefon.  

A ni to noro? Skoraj tretjino dneva sem “zapopan” pred ekranom. Pa dejstvo je, da so moje številke najbrž še kar majhne. V Ameriki ljudje porabijo cca 5h/dan samo na telefonu. V Veliki Britaniji je to 4h/dan. Odgovor, ki sem ga “na hitro” našel za Slovenijo je cca 2-4 h/dan.  

V resnici nihče ne ve točno kako to vpliva na človeško psiho. Človeška evolucija traja 6 milijonov let, mobilni telefoni pa so popularni dobrih 20 let. Ne rabiš biti znanstvenik, da razumeš, da se ljudje nismo razvili za to…

Čeprav ne vemo točnih vplivov, pa sumimo, da je precej nevarnosti. Sploh za otroke in mladostnike, ki so odraščali s telefonom. Po tujih raziskavah 1 izmed 4 najstnikov kaže problematično vedenje povezano z uporabo mobilnega telefona. Prav ti najstniki so v največji nevarnosti za razvoj anksioznosti in depresije. Pogostost samomora je narasla za kar dvakrat…

Ne gre samo za najstnike. “Burnout” oziroma “da pregoriš” (od dela) je zdaj na mednarodni klasifikaciji bolezni. 30 let nazaj ni se nihče uporabljal te besede, zdaj pa jo slišiš že povsod. Telefoni nam krajšajo količino spanja in socialno interakcijo. A ni ironično? Socialni mediji nam zmanjšujejo socialno interakcijo.

Skratka – poskusni zajčki smo. Nihče točno ne ve, kako se bo vse to razvilo.

Mimogrede, v Float Centru Ljubljana ne verjamemo v nekakšne teorije zarote. Telefoni so se pač razvili z dobrimi razlogi, ampak kapitalizem in ostali duhovi časa nas pač peljejo nekam, kjer še nismo bili…

Seveda imamo zate tudi (vsaj delček) rešitve.

Pa poglejmo kaj se je zgodilo s 50 anksioznimi pacienti po samo enournem lebdenju. Mimogrede, anksioznost pri njih je bila iz vseh spektrov:

  • panični napadi,
  • generalna anksioznost,
  • ptsd,
  • socialna anksioznost.

Večina teh pacientov je tudi imela določeno stopnjo depresije.

Tole so rezultati: 

Čisto VSI pacienti so pokazali zmanjšanje anksioznosti. V nekaterih primerih do 50% in več. 
Podobno se je zgodilo tudi ljudem, ki nimajo visoke ravni anksioznosti.

Koliko časa traja efekt? Tudi na to imamo odgovor. 

Približno en dan. Wau!

In vidiš, ZATO pravimo da je lebdenje orodje. Že če greš enkrat je izkušnja nerealna in čudovita. Prava magija pa se zgodi, če to postane del tvoje rutine.

V Float Centru Ljubljana nas stanje trenutne družbe skrbi. Ne obsojamo mobilnih telefonov, si pa želimo širiti sporočilo o previdni upoabi. Ljudje še nikoli nismo živeli tako hitro in nihče ne ve, kako bo to na nas vplivalo na dolgi rok. Naša misija je, da ti pomagamo upočasniti tempo, sprostit sei, in živeti bolj kvalitetno življenje. 

P.S. Večina tega emaila/članka je bila povzeta iz videa Dr. Justin Feinsteina, pionirja na področju raziskav koristi in učinkov lebdenja na um in telo.  Definitivno svetujem ogled celega videa spodaj, ker je še boljši kot tale članek.